ENGLISH

Üyelerimize bilgilendirme

GR poliklinigi ile ilgili aciklama

Sayın Üyelerimiz;

2013mart SUT’u ile poliklinik işlemlerimiz için aşağıdaki gibi değişiklik olmuştur:

“EK-2A AYAKTAN BAŞVURULARDA ÖDEME” listesine (poliklinik yapabilen ve ödenen uzmanlık dalları) “9900” uzmanlık kodu ile “Diğer Branşlar” adında bir kod eklenmiştir. Bu kodu kullanabilecek branşlar SGK tarafından ayrıca tanımlanmakta olup, bunların arasına Radyolojinin de ilave edilmesi SGK yetkilileriyle görüşülerek sağlanmıştır. Mevcut mevzuatta Girişimsel Radyoloji için ayrıca poliklinik tanımlaması olmayıp,  Girişimsel Radyoloji Polikliniği için de bu kod kullanılarak Radyoloji polikliniği üzerinden işlem yapılabilmektedir.

Bu konuda yönetiminizle görüşülerek, eğer eksik ise, hastanenizin otomasyon sisteminde Radyoloji ve Girişimsel Radyoloji Polikliniği yapılabilmesi için gerekli düzenlemeleri yaptırabilirsiniz. Girişimsel Radyoloji Polikliniği uygulamalarınızda idarenizi bilgilendirirken şu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

  1. Hastayı sadece değerlendiriyor herhangi bir işlem yapmayacak iseniz; “EK-2A AYAKTAN BAŞVURULARDA ÖDEME LİSTESİ” listesindeki “9900-Diğer Branşlar” kodu ile giriş yapmanız gerekmektedir. Bu durumda “Vaka Başı Paket Poliklinik Muayenesi” uygulaması devreye girecek ve 44 TL ücretlendirme olacaktır.
  2. Hastaya işlem yapacak iseniz; “9900-Diğer Branşlar” kodunu kullanmayıp işlem muayenesi sonrası günübirlik yatış yaptıktan sonra GR işlemini yapmanız gerekmektedir. İşlem muayenesi için kullanılacak kod “EK-2B HİZMET BAŞI İŞLEM” listesinde “520.030-Normal poliklinik muayenesi” olup 15,5TL ile ücretlendirilmekte, günübirlik yatış için kullanılacak kod aynı listedeki “510.120- Gündüz yatak tarifesi” olup 6 TL ile ücretlendirilmektedir. Bunların yanında GR işleminin ayrıca kendi kodu ile girişi yapılacak ve ona ait ücretlendirme olacaktır.

 

Yukarıda anlatılan mevzuat kamu kuruluşları için geçerli olup, özel hastaneler ile yapılan standart sözleşmeye göre radyoloji branşı, maalesef, poliklinik yapamamaktadır.

 

Bilginize sunarız.

TGRD yönetim kurulu

 

Not: 10-2014 ve 14-10-2014 tarihinde ilan edilen SUT Değişikliklerinden sonra radyoloji polikliniğinin, “9900” uzmanlık kodlu “Diğer Branşlar” altında yapılabilme yetkisi kaldırılmıştı. Ancak SGK yetkilileriyle görüşülerek bu sorun giderilmiştir. Bu nedenle o dönemlerde bir müddet Radyoloji/Girişimsel Radyoloji polikliniği uygulamalarında sorun yaşanmış olmakla birlikte, yukarıda tarif ettiğimiz şekilde yapıldığında artık herhangi bir sorun olmamaktadır. Bununla birlikte, herhangi bir sorun ile karşılaşır iseniz bunun nedeni bölgesel SGK yorum farklılıkları olabilir. Bu durumda yukarıda sunduğumuz bilgiler ışığında kendilerini bilgilendirerek sorunu çözebilirsiniz.