ENGLISH

Galeriler

GR Postası

Girişimsel Radyoloji Postası-Haziran 2014

03.06.2014

Girişimsel Radyoloji Postası-Haziran 2014

GR Postası;

Sevgili Meslektaşlarım;

GR camiasından ve dernek faaliyetlerinden haberlere yer verdiğimiz GR Postası’nın bu sayısında öncelikle elim maden kazasında hayatını kaybeden Somalı madencilere Allah’tan rahmet ve ailelerine başsağlığı dileyerek sözlerime başlamak istiyorum.

Bildiğiniz gibi GR yıllık toplantısını 20-23 Mart 2014 tarihleri arasında Antalya’da Titanik Deluxe kongre merkezinde gerçekleştirdik. Son 4-5 toplantımızda olduğu gibi kuralı bozmadık; bu sene ki toplantımızda da katılımcı kişi, stand ve firma sayısında artış oldu. Bu yıl 490 katılımcı sayısı, 42 stand alanı ve 28 firma sayısına ulaştık. Toplantılarımız doyurucu bilimsel içerikleriyle dolu dolu geçti. Bu yıl ayrıca davetli yabancı konuşmacılar kendi dernek/ülkelerindeki GR hakkında bize bilgiler verdi. Prof. Dr. Muhammad Ammash Altwalah Pan-Arab Interventional Radiology Derneği başkanı, Lübnan Beyrut Amerikan Hastanesi’nden Prof. Dr. Aghiad Al-Kutoubi, Hırvatistan Clinical Hospital Merkur’den Prof. Dr. Vinco Vidjak, Yunanistan Atina Üniversitesi’nden Prof. Dr. Elias Brountzos ve Roma Sapienza Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michele Rossi bize kendi tecrübelerini aktardılar. Bahsi geçen dernek/ülkelerle ve başkalarıyla ilişkilerimizi sürdürmeyi ve genişletmeyi planlıyoruz; bunun ülkemiz GR camiası için yeni açılımlara fırsat verebileceğini düşünüyoruz.

Önümüzdeki yıllık toplantı 26 – 29 Mart 2015 tarihlerinde Antalya-Belek Gloria Golf Resort kongre merkezinde gerçekleşecektir; ajandanıza şimdiden işaretlemeyi unutmayın.

Size bahsetmek istediğim bir diğer önemli konu derneğimizin yenilenmiş web sayfasıdır (www.tgrd.org.tr). Dernek yönetim kurulu web sayfamızın günün koşullarına göre yenilenmesi, güncellenmesi ve interaktif hale gelmesi yönünde çalışma başlatmış ve bu görevi yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Fatih Gülşen yüklenmiştir.  Yaklaşık bir yıldır süren çalışmalar sonucu yeni sayfamız hizmete girmiştir. Tüm üyelerimizin sayfamızı ziyaret edip üyeliklerini ve bilgilerini güncellemelerini rica ediyorum. Ayrıca sekmelerin içinin doldurulması noktasında üyelerimizin katkısını beklemekteyiz. Bu noktada başkalarına da yararlı olabileceğini düşündüğünüz GR ile ilgili her türlü bilgi ve belgeyi (örn; hastanenize ait aydınlatılmış onam formları, değerlendirme formları, işlem veya epikriz notları, fotoğraflar, şemalar, GR tarihçesi ile ilgili belgeler, vs) dokümanlar bölümünde paylaşılmak üzere derneğimize göndermenizi bekliyoruz. Bu kısım ile ilgili şimdilik sadece Karadeniz Teknik Üniversitesi Girişimsel Radyoloji bölümüne ait paylaşımlar bulunmaktadır. Ancak katkılarınızla çok daha fazla kuruma ait benzer paylaşımların olmasını arzu etmekteyiz.

Yeni web sayfamızdaki önemli bir yenilik de olgu resimlerine yer verilmeye başlanmasıdır. Bunlar ‘’Tanınız nedir” ya da “Ne yaparsınız?’’ şeklindeki olgular olabileceği gibi eğitici niteliği olduğu düşünülen bir olgunun sunulması şeklinde de olabilir. Ayrıca her ay yenileyeceğimiz ve doğru cevabı ay sonunda vereceğimiz ayın olgusu şeklinde olgu paylaşımları da olacaktır. İlk ayın olgusu yayınlanmıştır, buna ve tüm olgulara yorumlarınızı bekliyoruz. Diğer yandan kendi olgularınızı da sayfaya yükleyebilirsiniz; bunun yöntemi web sitesinde anlatılmıştır.

Bir sonraki GR Postasında buluşmak üzere sağlıklı ve mutlu bir yaz dönemi geçirmeniz dileğiyle.

Prof Dr İsmail Oran, EBIR

TGRD Yönetim Kurulu Üyesi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji AD, İzmir